- Reklama -zprávy
DomůRady a NávodyKdo je nejlepší akciový broker v ČR? Poradíme vám, jak si vybrat

Kdo je nejlepší akciový broker v ČR? Poradíme vám, jak si vybrat

- Advertisement -zpravy

Výběr kvalitního akciového brokera se nijak neliší od výběru akcií. Začíná to tím, že poznáte svůj styl investování. Později si vyberete sektor a detailně zanalyzujete potencionální společnost.

Níže v článku najdete pár rad, jak poznat nejlepšího akciového brokera.

Poznejte svůj investiční styl

Váš výběr brokera by měl být ovlivněn vaším investičním stylem. Jste spíše intradenní obchodník (trader) nebo dlouhodobý investor?

Trader

Obchodníci (tradeři) nedrží akcie po dlouhou dobu. Zajímají se o rychlé zisky, které jsou vyšší než tržní průměr založený na krátkodobé volatilitě cen. Intradenní obchodníci realizují řadu obchodů v krátkém časovém rozpětí. Pomocí CFD kontraktů otevírají i prodejní pozice s cílem potencionální vydělat i při poklesu ceny akcií.

Pokud si představujete sami sebe jako obchodníka, budete chtít najít brokera s velmi nízkými poplatky za realizaci transakce, jinak vám obchodní poplatky mohou odebrat velký kus vašich zisků.

Nezapomínejte také, že aktivní obchodování vyžaduje zkušenosti a kombinace nezkušeného investora a častého obchodování vede mnohdy k negativním výsledkům.

Investor

Obchodník, který nakoupí například akcie a drží je delší dobu (strategie buy-and-hold), je často nazýván jako investor, protože vlastní akcie dlouhodobě. Takoví investoři jsou ochotni čekat dlouhou dobu, než se jejich investice na trhu zhodnotí. Snad nejznámější investor na světě je Warren Buffet.

Mnozí investoři zjistí, že jejich investiční styl spadá někde mezi aktivního obchodníka a investora typu „buy-and-hold“. V tomto případě budou při výběru nejvhodnějšího brokera důležité další faktory.

Typ brokera

Existují dva typy brokerů: Market Maker a STP broker.

Market Maker je typ brokera, který vám vytváří protistranu pro realizaci obchodu. Například pokud chcete nakoupit akcie společnosti Google, Market Maker vám je prodá a naopak.

STP broker při obchodování není vaší protistranou, ale všechny objednávky automaticky přeposílá na světové burzy, na kterých se vyplňují.

Většina profesionálních traderů a investorů si vybírá STP brokera, protože zde nevzniká střet zájmů.

Služby brokera

Existuje další rozdíl mezi brokery, a to v poskytování investičního poradenství.

Takzvaný full-service brokeři běžně nabízejí individuální rady a doporučení, za které si většina společností účtuje poplatek. Full-service broker připravuje pro investora řadu detailních analýz a investiční doporučení, kdy dané podkladové aktivum je vhodné nakoupit a prodat.

Klasičtí online brokeři vás obecně nechávají provádět vlastní rozhodnutí, i když mnozí nabízejí obchodní signály nebo analýzy zdarma.

Dnešní akční brokeři obvykle poskytují obrovské množství nástrojů pro investory všech úrovní zkušeností. Proto stále více obchodníků a investorů již nevyužívá investičního poradenství, ale využívá služeb klasického online brokera.

Náklady a poplatky

Poplatky za realizaci obchodu jsou důležité, ale je třeba zvážit i další poplatky. Znalost poplatků a jiných nákladů, které se na vás mohou vztahovat je nezbytná, abyste každé investované euro dobře zúročili.

Zde jsou některé náklady, které je třeba zvážit:

  • Minimální vklad: Většina akciových brokerů vyžaduje vložit minimální vklad k tomu, aby vám zřídili účet. Online brokeři obvykle požadují vložit na svůj účet částku od 5 000 do 13 000 Kč. Někteří brokeři vyžadují minimální vklad menší než 1 000 Kč.
  • Maržový účet: Začínající investor si nemusí otevřít maržový účet ihned, ale je to něco, o čem byste měli popřemýšlet do budoucnosti. Maržové účty mají obvykle vyšší minimální požadavky na zůstatek než standardní brokerské účty. Maržové účty většinou poskytují online brokeři z USA.
  • Poplatky za výběr: Někteří zprostředkovatelé účtují poplatek za uskutečnění výběru, nebo vám nepovolí výběr, pokud se váš zůstatek sníží pod minimum. Nejlepší brokeři na akcie umožňují své peníze vybrat různými možnostmi (bankovní převod, PayPall, Skrill aj.). Před realizací výběru se ujistěte, že rozumíte pravidlům nastaveným při výběru peněz z účtu.

Struktura poplatků

Někteří brokeři pro investování do akcií mají složité struktury poplatků, díky kterým je obtížnější zjistit, za co budete platit. To je běžné zejména u neseriózních brokerů, kteří mohou použít některé pochybné struktury poplatků k přilákání nových klientů.

Pokud se vám zdá, že broker má neobvyklou strukturu poplatků, je o to důležitější ujistit se, že jsou také legitimní a že bude vyhovovat vašim obchodním zájmům.

Brokeři, kteří jsou regulováni nejpřísnějšími evropskými úřady (CySEC, MiFID a FCA), mají jasnou poplatkovou strukturu a veškeré informace si můžete jednoduše najít na jejich webstránkách.

Obecně při investování do akcií zaplatíte poplatek za realizaci transakce, popřípadě poplatek za změnu měny (takzvaný konverzní poplatek).

V dnešní době existuje již několik brokerů, kteří neúčtují žádný poplatek za nákup a prodej akcií. Jediným nákladem na obchod je spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou akcie).

Tyto nízkonákladové brokery najdete například v srovnání na webu winsidetrading, ve kterém najdete nejlepší brokery na akcie.

Shrnutí

Při výběru kvalitního brokera je třeba zvážit řadu faktorů.

Můžete si prohlédnout i pár webstránek, na kterých najdete srovnání brokerů. V takovém srovnání naleznete na jednom místě více společností a umíte si tak jednoduše porovnat důležité údaje.

Váš první akciový broker nemusí být vaším brokerem na celý život. Postupem času se vaše potřeby mohou změnit.

Mnoho začátečníků výběr akciového brokera podceňuje, přičemž jako investor máte mnohem větší šanci vydělat peníze, pokud si vyhradíte čas potřebný pro výběr správného brokera, se kterým začnete investovat.

- Advertisement -living
- Advertisement -pr článek
Must Read
- Advertisement -pr článek
Další články autora
- Advertisement -living