Finanční sektor se vlivem ekonomické situace mění. Starý známý fakt, který ostatně znovu potvrzuje dění posledních měsíců, kdy se potýkáme s vysokou inflací, celkovým zdražováním i nejistotou v mnoha sférách žití. I vlivem aktuálních událostí dochází k mnoha průzkumům a meziročním srovnávání, jež mají napovědět, jak se ekonomická situace odráží například na trhu s půjčkami.
Půjčujeme si od bank i nebankovních poskytovatelů
Průzkumy a studie, ke kterým došlo v nedávné době, jasně ukazují, že Češi si půjčují i nadále, a to i přes aktuální nejistotu putující vzduchem. Jejich zájem stále trvá, a to u bankovních i nebankovních poskytovatelů.
Zájemci o půjčky upřednostňují především online úvěry, které slibují řadu benefitů oproti úvěrům tradičním, pro které si musíme zavítat osobně na pobočku poskytovatele. Za přední výhody online úvěrů označujeme rychlost a jednoduchost vyřizování i minimální množství papírování. Stejně tak možnost sjednávání úvěru z postele či pohodlí gauče.
Jsme o něco opatrnější
Sice jsme zmínili, že si půjčujeme i napříč různými životními etapami i v nejisté době, přesto se chování žadatelů o půjčky lehce změnilo oproti tomu, jak se chovali před rokem či dvěma. Finanční poradci i samotní poskytovatelé úvěrů zaregistrovali, že jsme o něco opatrnější. Ustupujeme od půjčování si na malichernosti, naopak si řádně rozmýšlíme, jestli o úvěr požádáme či nikoliv. Uskromnění je najednou scénář, který se už nejeví jako tak „otravný“ nebo nepříjemný.
Při pohledu na dřívější statistiky, jež ukazovaly, že jsme schopní si půjčit i na dovolenou, protože se bez ní nedokážeme obejít, je to vlastně dobrá zpráva. Konečně se jako národ začínáme chovat více finančně gramotně. A neuchylujeme se k půjčkám kvůli něčemu, na co si dokážeme za několik měsíců vydělat. Pokud chceme tímto způsobem zafinancovat své potřeby, nepřistupujeme k tomu tak nezodpovědně, nýbrž naopak – rozumněji.
Je to jen pomíjivá skutečnost?
Finanční specialisté a poradci by byli nejraději, kdyby efekt, který tíživá ekonomická situace přivedla na finanční trh, respektive trh s půjčkami, zůstal. Pravděpodobně se však jedná o pomíjivou skutečnost, která s příchodem obnovení ekonomiky zmizí.
Možná se však upustí od rizikových půjček, i když i tento typ úvěru si nachází svou cílovou skupinu. Tou bývají lidé, kteří mají na svých bedrech černý puntík v registru dlužníků nebo jiný škraloup ve své úvěrové historii, jenž jim hned tak nikdo neodpáře. Rizikové půjčky s sebou nesou nejen méně striktní pravidla pro získání úvěru, ale na druhou stranu také vysoké úroky nebo obecně nevýhodné podmínky poskytnutí půjčky.
Největší zkušenosti máme s kontokorentem
Aktuální ekonomická situace se tedy na trhu s půjčkami projevuje jinak. Půjčujeme si nadále (a to jak od bankovních, tak od nebankovních poskytovatelů), jen nad žádostmi více uvažujeme. Přemýšlíme nad tím, jestli si opravdu na danou věc nebo uspokojení potřeby musíme půjčit, nebo jestli si na to dokážeme vydělat a našetřit. Lidé projevují stále větší obezřetnost, jako by se v nás probudila postrádaná finanční gramotnost.
Najednou si nepůjčujeme na dovolené nebo elektroniku. Když už si ale chceme půjčit, je to například na koupi nových a úspornějších spotřebičů, jež poté přinesou peníze do rodinné kasy.
Stále se však mezi námi najde velká spousta těch, kterým zatím nebankovní půjčka neučarovala. Pokud už někdo má zkušenost s úvěry, zpravidla se jedná o kontokorent čili možnost přečerpání účtu do mínusu. Tuto možnost využívají i podnikatelé, respektive majitelé firem, pro které jsou kontokorentní půjčky pomyslnou jistotou v době nejistoty. A takovou finanční rezervou pro chvíle, kdy by odběratelé neuhradili své závazky zavčasu.
Jaké typy půjček a poskytovatelů využíváme nejčastěji?
Kromě kontokorentu máme velké zkušenosti také s nákupem na splátky, jak vyplývá z nedávných průzkumů. Také s tradičním spotřebitelským úvěrem bezúčelovým nebo s hypotékami. Mnozí se místo bankovních nebo nebankovních společností uchylují spíše k rodině, takže nám nejsou cizí ani půjčky od rodiny, známých nebo přátel.
A od koho si půjčujeme nejčastěji? Opomineme-li právě rodinu nebo přátele, nejvíce si půjčujeme od tradičních bank. Druhé v pořadí jsou splátkové společnosti.
V seznamu těch, od nichž si půjčujeme nejvýrazněji, najdeme také leasingové společnosti, zaměstnavatele nebo prodejce zboží (u nákupů na splátky).
Licencovaný vs. nelicencovaný poskytovatel půjčky
I když člověk čekal spíše to, že s příchodem horší ekonomické situace dojde k ochlazení na finančním trhu, nestalo se tak. Respektive alespoň ne v takovém měřítku, s jakým jsme počítali nebo jaké jsme očekávali. A tak nezmizelo z finančního trhu ani množství nelicencovaných poskytovatelů úvěrů.
V souvislosti s nimi a tím, jak je nebankovní půjčka atraktivní, se naučme rozeznávat mezi licencovanými a nelicencovanými poskytovateli. Licencovanými poskytovateli půjček jsou ti, kteří mají licenci od České národní banky a kteří musí vůči spotřebitelům dodržovat přísnější zákonná nařízení, a to včetně potvrzování a prověřování schopnosti splácet. Nelicencované společnosti nic z toho nedělají a nesou také daleko menší odpovědnost.
V případě, že půjčku i v dnešní době zvažujete, zjistěte si, od koho úvěr chcete poptávat. To, zdali jsou poskytovatelé licencovaní či nikoliv, ve vás může zakořenit kýženou důvěru nebo jistotu. A už nezáleží na tom, jestli si půjčujete na vybavení bytu nebo na rekonstrukci.