Letošní Vánoce budou dražší, než ty loňské. Může za to rostoucí inflace, která táhne ceny vzhůru, ale i surovinová krize. Podle údajů 365.bank 55% Slováků vnímá svou finanční situaci spíše negativně, přičemž třetina nevěří v nejbližší době v její zlepšení. Pro stále rostoucí ceny zboží a služeb si mnozí nemohou dovolit utrácet tolik, jako minulé roky. Ukázal to průzkum pro společnost Home Credit.
S koncem roku a při příležitosti vánočních svátků přichází také zvýšený nápor na rodinný rozpočet. V důsledku inflace, která podle Statistického úřadu (SÚ) SR vystoupila za listopad na 5,6%, si lidé budou muset připlatit za potraviny či dárky. Více budou stát téměř všechny druhy potravin, ale také vánoční pečení.
Potraviny byly v listopadu meziročně dražší o 4,5%. Zatímco v prvním pololetí jejich ceny ještě meziročně klesaly, zhruba od června tempo jejich cenového růstu výrazně zrychluje. „Můžeme tedy říci, že vánoční nákupy potravin nás letos vycházejí v průměru o 4 až 5 % více než loni. Samozřejmě ale záleží hlavně na tom, které potraviny zvykneme nakupovat. Například až desítky procent si připlatíme při nákupu více druhů zeleniny a ovoce, a také másla či rostlinného oleje. U jiných zase dokážeme i nějaké to euro ušetřit,“ vysvětlila PR manažerka banky Linda Valko Gáliková.
Oblečení a obuv vychází v průměru o dvě procenta více než loni. Stále oblíbenějším dárkem se stává elektronika, především v době pandemie nového koronaviru. Čipová krize ale vedla k tomu, že některých výrobků je na trhu nedostatek a jejich ceny šly výrazněji vzhůru. Tablety a smartphony vycházejí dražší v průměru o tři procenta, LED televize o šest procent, počítač téměř o osm procent a za notebook si člověk připlatí 13%. Podobně je to is domácí elektronikou a zařízením do domácnosti.
Nedostatkovým zbožím se během krize stala například i kola. Ty letos vycházejí průměrně o 12 % dražší. Ceny šli nahoru i při dárcích pro děti. Plyšové hračky, panenky, stavebnice, stolní hry či míče jsou oproti loňskému roku dražší o 2 až 6 %.
Pro stále rostoucí ceny zboží a služeb si mnozí nemohou dovolit utrácet tolik, jako minulé roky. Přes 50 % Slováků pro zdražování utratí letos za dárky méně peněz. Na druhé straně, pětina lidí zdražování neřeší a neovlivňuje to ani jejich výběr dárků. Ukázal to průzkum pro společnost Home Credit.
Slováci berou peníze na vánoční dárky především z běžné výplaty. Uvádí to více než 70 % dotázaných. Potom jsou to úspory, z nichž dárky financuje téměř 40 % lidí. Půjčku u finanční společnosti k tomuto účelu řeší jen dva ze sta dotázaných.
„Naše elementární rada je, aby se lidé na Vánoce zbytečně nezadlužovali. Na druhé straně, bude-li obdarovanému člověku vysněný dárek sloužit podstatně delší dobu, než jej budete splácet, je to samozřejmě možné. I zde však je třeba postupovat s rozvahou,“ poradil veřejný ochránce práv. klientů společnosti Miroslav Zborovský.
Gáliková dodává, že při koupi vánočních dárků lze ušetřit i jejich pořízením v e-shopech. Aktuální pandemie, ale také samotná digitalizace, vytvářejí prostor právě pro online nákupy. „Zde si umíme porovnávat ceny a nakoupit výhodnější. Pokud si potřebujeme půjčit, platí základní pravidlo, že nabytá věc by měla mít delší životnost, než je doba splatnosti úvěru. Určitě bychom se neměli zadlužovat kvůli nákupům vánočních dárků,“ dodala Gáliková.